Marţi, la Biblioteca Municipala Curtea de Arges a avut loc Cenaclul “Nicolae Velea” , în cadrul căruia s-au comemorat 127 ani de la moartea marelui poet Mihai.
Deschiderea cenaclului a fost facuta de profesorul Constantin Voiculescu, printr-un discurs memorabil cu privire la viata regretatului poet. Profesorul Daniel Dejanu, scriitorul cartii “Iubirile lui Eminescu”, a sustinut ca Eminescu a dat Blajului numele de “Mica Roma” si ca 15 iunie va purta in eternitate mirosul florilor de tei.
De asemenea, Florica Popa a avut un impresionant repertoriu de cantece inspirat de poeziile lui Eminescu, acompaniata de altii participanti ai cenaclului. S-au citit poezii proprii despre Mihai Eminescu , poezii ale marelui poet si s-au tinut discursuri despre viata acestuia, dar si despre Nicolae Iorga si Gheorge Lazar.
Andrada Dumitru


Lasă un răspuns