Alexandra Vişan – Summa cum laude!

Argeşeanca Alexandra Vişan a reuşit să aducă un plus de mândrie municipiului Curtea de Argeş, după ce în urma susţinerii tezei de doctorat în arhitectură a obţinut calificativul Excelent (Summa cum laude). Dacă tinerii din zilele noastre ar trebui să aibă un model de urmat, Alexandra ar fi unul potrivit, fiind o studentă eminentă.
„Am absolvit Facultatea de Arhitectură din cadrul Universității de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” București în anul 2011, fiindu-mi acordate medalia și diploma „Bene Merenti” pentru rezultatele meritorii obținute pentru întreaga școlaritate”, a declarat Alexandra Vişan.
„În 2008-2009 am studiat la ETSAV- Barcelona unde am beneficiat de o bursă Erasmus. Proiectul meu de diplomă „Centru de artă ceramică la Curtea de Argeș” a fost propus de către UAUIM pentru The RIBA President’s Medals Student Award 2011 – Londra. Demersul aflat la baza acestuia m-a făcut să realizez importanța dintre simțuri și arhitectură. Am fost admisă în toamna aceluiași an la școala doctorală din cadrul UAUIM, sub îndrumarea d-nei. prof.dr. arh. Rodica Crișan, cu o temă ce dorea elucidarea implicațiilor pe care tactilul le are în arta de a construi. Din acel moment lucrez ca asistent la Facultatea de Arhitectură, în cadrul Departamentului de Științe Tehnice”, a mai precizat Alexandra.
AFIS

„Percepția tactilo-chinestezică a spațiului arhitectural”

„În viziunea mea, interacțiunea dintre oameni și mediul construit reprezintă preponderent o suprapunere de vizual, tactil și chinestezic. Pe durata celor trei ani de studii doctorale am aprofundat tema, susținându-mi la sfârșitul lunii octombrie a anului în curs în ședință publică teza cu titlul „Percepția tactilo-chinestezică a spațiului arhitectural”. Lucrarea propune un alt mod de a „vedea” arhitectura, ce se naște ca urmare a interacțiunii dintre „coaja” obiectului construit și „pielea” individului, pe baza expresivității materialelor și texturilor ce definesc spațiul. Comisia compusă din personalități din domeniul arhitecturii: Prof. dr. arh. Marius Marcu-Lapadat (UAUIM) – Președinte, Prof. dr. arh. Rodica Crișan (UAUIM) – conducător științific, Prof. dr. arh. Vlad Gaivoronschi (UPT), Conf. dr. arh. Ana Maria Hariton (USH), conf. dr.arh. Kázmér Kovács (UAUIM), mi-a acordat calificativul Excelent (Summa cum laude). Obținerea acestei distincții, rar acordate, mă face să vreau continui cercetarea întreprinsă până în prezent, care, lipsită de sprijinul părinților mei și al d-nei. prof. Rodica Crișan nu ar fi fost posibilă”, a conclzionat Alexandra Vişan.
Alexandra Visan

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*