Andrei Ghioca din Curtea de Argeș a primit ”Diploma de Excelență” la Gala ”10 pentru Argeș”

La cea de-a doua ediție mai multe personalități și firme din județ au fost premiate pentru rolul pe care l-au avut în dezvoltarea următoarelor domenii: Mediu de afaceri, Educație, Sport, Sănătate, Administrație, Cultură, Cercetare, Social, Protecția mediului – turism. Felicitări tuturor!

Însă considerăm că merită menționat în primul rând premiul acordat tânărului Andrei Ghioca, student al Universității Politehnica din București, Facultatea de Automatică și Calculatoare, fost elev al Liceului Tehnologic “Ferdinand I” din Curtea de Argeș.

„În 2017, a câștigat marele premiu la Salonul Inovației și Creativității Elevilor din județul Argeș, organizat de Consiliul Județean Argeș, Universitatea din Pitești, Inspectoratul Școlar Argeș și Primăria Mioveni, salon la care au participat peste 1.000 de elevi. Aici, Andrei a prezentat un robot cu funcții multiple, care se deplasează autonom și care poate detecta scurgerile de gaze dintr-o încăpere, semnalând apoi printr-un mesaj pe telefon problema depistat”, transmite CJ Arges.

Pentru cei care doresc sa citeasca mai multe despre inventia lui Andrei, pot citi un interviu publicat in data de 10 mai 2017,   AICI 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*